Skládací žebřík do podkroví vlastními rukama

Skládací žebřík do podkroví vlastními rukama

Pro chaty, venkovské chatky a chalupy s mansardskými prostory, kompaktní a lehký skládací žebřík do podkroví se stává nezbytnou nutností. Nemělo by to zabrat mnoho prostoru, protože v chatě je důležitý každý čtvereční metr. Navíc, velkou výhodou schodů je jejich pohyblivost. Skládací konstrukce šetří místo a snadno se instalují. Pro provedení všech souvisejících úkolů pro konstrukci takového žebříku může být užitečné.

Druhy půdních schodů

Podkrovní žebříky mohou být umístěny jak uvnitř, tak v podkroví. Druhá možnost je výhodnější z hlediska úspory obytného prostoru. Podle schodů jsou:

 • monolitické (pochodové nebo šroubové);
 • sklopné (pákové, teleskopické, nůžkové nebo kloubové);
 • přenosné (žebříky nebo žebříky).

Přenosné konstrukce se používají velmi zřídka, zejména při provádění stavebních prací. Nejvýhodnější možnost - monolitické výrobky, které mají široké chodby a jsou vybaveny madly. Pro přístup do podkroví však nejsou vhodné, protože mají velké rozměry.

Je lepší používat zasouvatelné konstrukce, které jsou bezpečné a snadno se instalují. Kromě toho, když jsou složeny, nezabírají prostor v místnosti. Vzhledem k různorodosti možných návrhů si můžete zvolit schodiště, které nejlépe vyhovuje vaší domácnosti.

Schody-transformátory

Pro výrobu skládacích schodů používejte dřevo a kov (nejčastěji hliník). Tato kombinace vám umožňuje dosáhnout nejlepších výsledků. Strom je nezbytný pro vytvoření schodišť (hmotnost konstrukce je snížena) a kovové části jsou často rohy, uzávěry a mechanismy, které zajišťují tuhost konstrukce.

Pro schody zvolte masivní dřevo (bříza, popel, modřín, buk, javor). Trám by měl být zvolen tloušťka nejméně 2 cm. Používáte-li schodiště poměrně často, měli byste přemýšlet o kovové konstrukci.

Kryt poklopu je vyplněn pěnou pro větší tepelnou izolaci. Rozměry schodů do podkroví:

 • Optimální šířka pochodu je 65 cm;
 • průměrný počet kroků je 15;
 • Optimální šířka kroku je 19,3 cm;
 • tloušťka schodů není menší než 18 mm;
 • Optimální úhel konstrukce je 60-70 stupňů.

K žebříku nevyklouznete na podlahu, stojí za to, že na každé příčníkové stuze máte na sobě speciální popruhy.

Nůžky

Tyto schody jsou vyrobeny výhradně z kovu. Jejich další jméno je žebřík-akordeon. Jsou lehké, kompaktní a snadno se připevňují k poklopu. Nicméně, nožní žebříky mají jednu nevýhodu - po čase, když se používají, se objevuje vrzání. Musí být pravidelně mazány.

Teleskopické

V tomto případě má skládací žebřík několik úseků, které se skládají do sebe. Jsou obvykle vyrobeny z hliníku. Domáci letní obyvatelé jsou o těchto schodech opatrní a dávají přednost transformátům více.

Více požadovaných sekčních kloubových výrobků. Jsou těžší a obtížněji instalovatelné, ale mají vysokou pevnost a odolnost. Jak vytvořit podsušný žebřík do podkroví je popsáno níže.

Umístění

K umístění schodů je uveden jeden hlavní požadavek: nemělo by se zabránit tomu, aby se nájemci pohybovali po celém domě. Proto není instalována v ložnici nebo na chodbě. Někdy je možné instalovat žebřík jako předmět interiéru - pokud to rozměry místnosti dovolují. V tomto případě není nutné ho skrýt.

Doporučuje se nejprve provést předběžnou kresbu, která pomůže určit umístění a polohu schodů podle interiéru.

Výroba dvojdílného žebříku

Chcete-li provést jednoduchý a praktický design, měli byste se podívat na možnost s dvěma sekcemi. K výrobě takového žebříku je zapotřebí malý počet nástrojů a materiálů:

 • pilové pily;
 • schodiště;
 • ruleta;
 • trám 2-3 cm silný.
 • smyčky podél šířky Kosovry;
 • hák, šrouby, kotvy a smyčky.

Nejprve je třeba provést přípravné práce, pak udělat žebřík a poté správně nainstalovat.

Přípravné práce

Nejprve demontovat starou strukturu, skládající se z žebříku a ozdobného rámu, vybaveného uvnitř průchodu. Poté musíte vyzvednout tyče pro schody. Každá příčka by měla mít průřez nejméně 30 x 50 mm. Optimální sklon půdních schodů v podmínkách malého prostoru je 60-70 stupňů. Musí se brát v úvahu při výpočtu délky žebříku a úhlu sklonu schodů relativních žebříků.

Uspořádání dvoudílného žebříku je, když se podkroví nachází v těsné blízkosti jedné ze stěn. Skládací konstrukce bude viset přímo na stěně. Přítomnost pouze dvou částí neumožňuje skrýt ji v podkroví přímo nad průchodem.

Provedení schodů

Nejprve shromážděte dolní a horní část schodů. K tomu je potřeba 4 řetězce a kroky. Spodní část by měla být 1/3 celkové délky. Poté je nutné zpevnit horní část s úhlopříčnými pruhy, aby se zpevnila. Struktura je pak spojena pomocí smyček. Na vrcholu schodiště upevněte tyč, která bude následně přišroubována ke stěně.

Schody jsou připevněny ke stěně pomocí šroubu, který byl předtím přišroubován. Měl by být instalován přímo pod poklop. Výhody tohoto designu jsou zřejmé - minimální detaily a úsilí při výrobě, snadná montáž, snadná konstrukce. Nedostatek dvoustupňového žebříku - zůstává v dohledu.

Abychom se vyhnuli takové situaci, stojí za to sestavit složitější strukturu. Nejlepším řešením je žebřík se třemi sekciami. Může být snadno ukryto v podkroví, a to pouze v případě potřeby.

Třídílný

Nejkompaktnější verze schodů do podkroví je poklop s přiloženou skládací konstrukcí ze tří částí. Takové výrobky se prodávají v obchodech. Jsou vyrobeny z oceli, mají malé rozměry a jsou vyrobeny z oceli. Mohou být také postaveny samostatně. Materiál je nejčastěji používán dřevěné tyče. Chcete-li postavit žebřík do podkroví vlastními silami, musíte provést určitý sled činností.

Jak vyrobit poklop

Před provedením poklopu je nutné vypočítat jeho rozměry. Pokud je poklop do podkroví o rozměrech 125 x 70 cm, pak by měl být průchod řezán o 7-8 mm více na každé straně. Tím se usnadní otevření a zavření poklopu. Úroveň tepelné izolace z této mezery se nezmění.

Jako materiály budete potřebovat:

 1. Tyče 50 * 50 mm - 2 dlouhé a 2 krátké.
 2. Tloušťka překližky 10 mm.

Nyní musíte postavit poklop. K tomu jsou 4 bloky upevněny dohromady a pak je k němu přilepen přikrývka. Před montáží překližky zkontrolujte diagonálu. K provedení tyčí není "vést", je třeba, aby rohy nakrájely na rohy. Po vytvoření poklopu je třeba ho vyzkoušet v otvoru.

K vnějšku nebyly žádné zámky a poklop se dobře uzavřel, měli byste zavřít západku dveří do víka. Bude dokonale držet poklop a pohodlně se otevře.

Otevírací mechanismy

Nyní stojí za to udělat nejtěžší věc - vytvoření mechanismů otevření. Aby nedošlo k komplikacím a neoddálení procesu, můžete je zakoupit v obchodě s budovami. Nicméně, pokud chcete dělat všechno sami, měli byste dodržovat určitá pravidla.

Začněte s výkresy budoucí konstrukce, s přihlédnutím k úhlu otevření poklopu. Chcete-li vytvořit závěs, který otevře poklop, budete potřebovat:

 • kusy plechu;
 • jeden roh;
 • dva kovové pásky různých délek.

Závěsy jsou provedeny v souladu s předem provedenými výkresy. Potom připojte všechny dohromady a ne utažení šroubů. Určete úhel otevření. Chcete-li to provést, otevřete poklop do požadovaného úhlu a vytvořte značky na kovu. Pak je oblast, která zasahuje do pohybu rohů, vyříznuta pomocí upínací pily.

Nyní je každý roh uzamčen v správné poloze. Aby bylo zajištěno, že mechanismy jsou totožné, první je úplně proveden a pak jsou všechny podrobnosti druhé provedeny na hotovém vzorku.

Pro větší pevnost je poklop připojen k otvoru, který nese konstrukci rohů a kovových pásů. Na konci horních pásů se svařují kovové kusy, které spočívají na spodních proužcích. Kout se stává základem. Výsledkem je zavěšený mechanismus, který se při otevření poklopu uklonil.

Schody

Samotné schodiště je vyrobeno z dřevěných desek. Pro příčky a schody je vhodná deska o rozměrech 100 mm. První část je vyrobena podle velikosti poklopu. Délka druhého se může rovnat prvnímu úseku za předpokladu, že se nedotýká stropu při rozvíjení.

Pro třetí část vyberte délku, která zůstala na podlaze. Úhel sklonu se měří při otevření poklopu. Poté musí být převeden na desku a vyznačen kroky. Pak je označena délka úseků. Všechna značení, která byla provedena na první desce, by měla být přesunuta na druhou. Všechny řádky musí být v zrcadle.

Tam, kde jsou kloubové závěsy, stojí za vrtání díry. Horní část je vyvrtána přímo na spojnici lepených desek, dolní část je na jejich vnějších stranách. Chcete-li, aby díry vypadaly více esteticky příjemné, stojí za to chodit po nich frézou.

Pak se desky rozřezávají na spoje segmentů. Po řezání kroků a leštění všech prvků. Na řetězcích jsou malé drážky, do kterých budou vloženy kroky. Jakmile jsou všechny prvky návrhu připraveny, můžete pokračovat v sestavě.

Závěsy pro pochody

Dalším krokem při výrobě schodů je provádění smyček pro připojení schodišť. K tomu musíte najít 8 kovových pásů o šířce 25 mm. Na 4 z nich je nutné svařit malý kus stejných proužků. V každém vrtáku 3 otvory. Jeden bude sloužit jako spojovací bod s kloubem, jiní budou pro připojení k žebříku.

Pro připojení segmentů žebříku je třeba je umístit na rovný povrch. Závěs musí být zašroubován tak, aby šroub zasunul do drážky speciálně řezané pod ním - ve středu přípojky. Po přišroubování závěsů je nutné zkontrolovat sekci pro prodloužení ohybu. Teprve po provedení kontroly je možné připevnit část 3. Po provedení všech postupů můžete odstranit poklop a přišroubovat k němu žebřík.

Tipy a triky

Každé schodiště bez ohledu na typ by mělo být pohodlné. Kromě toho při provádění půdní struktury stojí za to dodržovat základní pravidla:

 • skládací žebříky by neměly být větší než 3 metry;
 • Kroky kovu by měly být vybaveny protiskluzovými podložkami;
 • modely ze dřeva neinstalujte v příliš suchých nebo vlhkých místnostech;
 • mechanismy a spojovací prostředky musí být silné a spolehlivé;
 • čas od času by měly být mazány části výrobku.

Tato pravidla budou užitečná při výrobě půdních schodů.

Zdá se, že vytvořit podkrovní žebřík s vlastními rukama je jednoduchý. Při výrobě byste měli dodržovat některá doporučení a před zahájením práce proveďte podrobný výkres. V průběhu práce byste měli být opatrní, zejména když pracujete v podkroví v blízkosti otvoru.

 • Základ pro skleník vyrobený z polykarbonátu

 • Brána se střechou štítu 3x6

 • Brána se štítovou střechou vlastními rukama

 • Garáž profilových trubek

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

76 − = 69

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map