Co je rampa

Co je rampa

Rampa je plošina umístěná pod určitým úhlem, která komunikuje s dvěma povrchy, které se nacházejí v různých úrovních vzhledem k zemi. Obecně se tento návrh rozšířil v domácnostech a dalších zařízeních pro pohyb uživatelů vozíčkářů. Rampa se také nazývá povrch vozovky, který mezi sebou spojuje několik podlaží v víceúrovňových parkovištích a garážích.

rampa

Jaké jsou rampy pro osoby se zdravotním postižením?

V závislosti na oblasti použití a průchodnosti mohou mít rampy různé konstrukční vlastnosti. Existují následující typy těchto struktur:

 1. Stacionární
 2. Skládací
 3. Rolovací rampy
 4. Posuvné
 5. Teleskopické
 6. Rampy

Stacionární rampy, jak jejich jméno naznačuje, by měly být instalovány jednou po dlouhou dobu, a nedovolit jejich demontáž. Existují varianty dvou rozpětí a jedna rozpětí. První z nich je strukturálně dvě plošiny, jejichž vzdálenost je trochu užší než prostor mezi koly invalidního vozíku. Ve středu jsou kroky pro přepravující osobu, aby se zdravotně postižení více pohybovali. Druhý typ je určen pro samostatný pohyb osoby v kočárku.

Stacionární konstrukce mohou být použity v obytných budovách, vládních kancelářích, podchodech a podzemních komunikacích. V roli nátěru, který pohybuje vozík, jsou použity dlaždice, asfalt, beton, kov a další materiály, které jsou vhodné pro spolehlivou přilnavost k gumovým kolečkům.

Důležité: rampy musí být nutně vybaveny zábradlími umístěnými na úrovni vhodném pro osoby s invalidním vozíkem.

Sklápěcí nebo zatahovací rampy mohou být v jistém smyslu nazývány stacionárními, protože jsou neustále na jednom místě. Prostě v případě potřeby se rozvinou a přijdou do provozní připravenosti, ve spojeném stavu nezasahují do průchodu lidí. Tyto konstrukce jsou instalovány v obytných budovách a dalších stavbách, kde je vzhledem k nedostatku volného prostoru instalace stacionárních míst nemožná.

Nejpopulárnější modely sklápěcích ramp jsou konstrukce, která je opřena o stěnu nebo zábradlí a v případě potřeby se sklání na schod. Lidé se zdravotním postižením bez pomoci někoho jiného mohou vrátit zpět rampu, která je zavěšena zdola a provádět výstup nebo sestup. V podstatě jsou takové konstrukce vyrobeny z lehkých kovových slitin, které poskytují vysokou pevnost, avšak bez přetěžování jejich pohybu.

zavěšená rampa

Video o klapce:

Existuje samostatná kategorie ramp, nazvaná odnímatelná, včetně několika odrůd těchto zařízení. Rolovací rampy jsou jedním z nejpopulárnějších typů pro přepravu zdravotně postižených osob za všech okolností. Tento návrh představuje několik segmentů, které jsou navzájem propojené a jsou schopné vracet se a upevňovat v rolích. Vzhledem k těmto schopnostem takové rampy nevyžadují zvláštní podmínky pro skladování a přepravu.

Posuvné a teleskopické rampy také nezabírají ve sklopené poloze a mohou být použity k překonání malých překážek, jako jsou obrubníky, schodiště atd. Tato zařízení jsou vyrobena ze slitin z pevného kovu a mohou odolat těžkým nákladům, při sklopení se nedeformují do hmotnosti až 400 kg.

Rampy jsou zařízení pro překonání malých převýšení, jako je prah, obrubník nebo jiný výčnělek bezvýznamné výšky. Stále více začaly vyrábět sklápěcí rampy, vhodné pro přepravu. Pohodlná konstrukční řešení umožňují sami sestavit a rozebrat zařízení.

Co potřebujete vědět pro instalaci rampy

Předtím, než rozhodnete o instalaci rampy ve svém domě, musíte koordinovat stavbu s vedením domu. Neměla by zasahovat do volného pohybu ostatních obyvatel domu, nezkazovat vzhled vchodu a nesplňovat všechny požadavky GOST uložené na takových zařízeních. Při výběru jednoho z typů ramp je třeba dodržovat tato pravidla:

 1. Je třeba vzít v úvahu konstrukční vlastnosti vozíku. To se týká pouze uspořádání stránek pro jednoho nebo více konkrétních lidí.
 2. Stavba by neměla zasahovat do pohybu obyvatel a neměla by být pro ně nebezpečná
 3. Podrobnosti o rampách, které se vyrábějí samostatně, by neměly přesahovat strukturu, aby nezpůsobily zranění a zranění obyvatel
 4. Je třeba zvolit správný materiál, ze kterého bude rampa provedena. Je-li to příliš těžké a těžké, může to způsobit rychlé zhoršení kroků
 5. Kolejnice musí být vybavena speciálními gumovými podložkami, aby se zabránilo sklouznutí kol
 6. Konstrukce by měla být vybavena speciálními zařízeními pro tlumení hluku a tlumením (klapky)

Vysoké požadavky kladou také na kvalitu zábradlí. Musí být vyrobeny ze silných materiálů, které zajišťují dlouhou životnost. Tvar rukojeti by měl být co nejpříjemnější pro ruku. Okraje jsou vyrobeny tak, aby se zamezilo jejich zranění, tj. buď zaokrouhlit na koncích nebo se ohýbat směrem dolů nebo na stranu opačnou k osobě.

Rampa s vlastními rukama

Často existují situace, kdy je řada požadavků a požadavků na instalaci rampy ve vašem domě úspěšná, v tomto případě je jediný způsob, jak usnadnit život invalidního vozíku, je instalovat samostatně rampu. Tento proces lze rozdělit do následujících fází:

 • Byly odstraněny všechny potřebné velikosti. V některých případech bude instalace rampy nepraktická a proto nelegální. V těchto případech je možné zahrnout příliš velký úhel zdvihacích schodů, ve kterých nebude možné pohybovat postiženou osobou, stejně jako výška překážky menší než 4 cm.
 • Pokud je rampa instalována v domě, kde existují prostory mezi schodišti, pak jejich plocha by měla stačit k otočení kočárku
 • Jeden typ rampy je vybrán s přihlédnutím ke strukturálním charakteristikám budovy a dalším faktorům
 • Je proveden průchod rampy, kde jsou vyznačeny všechny rozměry, materiály a spojovací prvky
 • Příprava území, kde bude provedena instalace
 • Montáž rampy podle výkresů
 • Instalace, v případě potřeby malování
 • Ověření splnění všech požadavků, testování

Samozřejmě nezávislé sestavení rampy vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Nedodržení návrhu s požadavky GOST může vést k nesčetným pokutám a stížnostem nájemníků doma. Proto je možné použít odnímatelné rampy, které nevyžadují pevnou instalaci, a mohou být snadno přepravovány spolu s kočárkem.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

94 − = 87

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map