Co je vzdušné vápno

Co je vzdušné vápno

Nejstarší pletací materiál, který je široce používán jak ve stavebnictví, tak v průmyslu, je vzdušné vápno. Co to je? Jedná se o materiál, který se extrahuje kalcinací vápníku a kalcium-hořčíkových hornin, dokud se z nich neodejde oxid uhličitý. Konečným výsledkem těchto procesů je bílý prášek, který se nazývá vápno nebo kipelka.

A co víte o tomto materiálu? Jak se vyrábí? Jaké druhy existují? Jaké jsou pozitivní vlastnosti vzdušného vápna? To vše a mnohem více se můžete naučit čtením tohoto materiálu.

Výroba materiálu

Začněme od samého začátku - jak se dostává vzdušné vápno? Vyrobte produkt z horských sedimentárních hornin:

 • vápenec;
 • dolomit;
 • křída;
 • dolomitized vápenec, který neobsahuje více než 8% hlíny.

Hlavním materiálem převažujícím ve všech těchto horninách je uhličitan vápenatý, který má vzorec CaCO3. Navíc je trochu uhličitan hořečnatý (MgCO3) a další přísady. Všechny tyto horniny jsou vypalovány v rotační nebo šachtové peci, pracující při teplotě 900 až 1200 ° C. Vzorec pro vzduchové vápno je následující:

CaCO3 = CaO + CO2;
MgSO3 = MgO + CO2.

Po této úpravě se získá vápno (jemně porézní části o velikosti 5-10 cm). Ihned ve výrobě může být uhasena vodou. Jako výsledek - hasené vápno, s jeho vzorec:

CaO + H2O = Ca (OH)2

Pokud navlhčíte vápno vodou, dostanete násilnou reakci, při které se uvolňuje teplo, při kterém může být voda zahřátá na teplotu varu. To je proces kalení vápna. Proto se zpočátku vápno nazývá vroucí vodou. Současně, pokud se voda přidává málo, vytvoří se jemný prášek a pokud je kapalina nadměrná, konečným výsledkem je těsto se zvýšenou plasticitou. Po uhasení se vápno zvětšuje a rozpadá se na velmi malé částice.

Co se týče nákladů na dobu zrušení, je to jiné. Soustředí se na to, že existují 3 odrůdy vápna:

 1. Rychlé hašení (po dobu 8 minut).
 2. Medigováno (po dobu 25 minut).
 3. Pomalu působí (po dobu 25 minut nebo více).

Kromě toho, pokud vezmete v úvahu množství přidané kapaliny použité pro splácení, pak vzduch hydrát vápno listy, nebo, jak se také nazývá - kundička. V tom je přítomnost kapaliny 50-65% hmotnosti vápna. Tento počet tekutin je potřebný pro správnou hydratační reakci. Když jsou kapaliny třikrát nebo čtyřikrát vyšší než suroviny, získává se vápencové těsto. A k získání vápence mléka bude kapalina potřebovat 8-10krát víc než samotné vápno.

Jaké jsou druhy materiálu

Pokud vezmeme v úvahu množství oxidu hořečnatého a vápníku, které jsou součástí vzdušného vápna, můžeme určit několik jeho odrůd:

 1. Dolomit s indexem nečistot MgO 21 až 40%.
 2. Magnezián s indexem nečistot MgO 6 až 20%.
 3. Vápník s indexem nečistot MgO není větší než 5%.

Vápenný stavební vzduch může být dodán do zařízení různými způsoby:

 • komovaya kipelka nebyla zrychlena;
 • ve formě prášku, nehaseného vápna;
 • hydratační vápna;
 • vápencové těsto a mléko.

Komovoe kipelka - produkt získaný v důsledku pražení, skládající se z částí různých velikostí. Z toho se můžete dostat: mleté ​​vápno, hydratované vápno, vápencové těsto a mléko. Dodáváme hromadný materiál v uzavřených vozech a nákladních automobilech. Pokud jde o skladování, mělo by to být provedeno ve skladu, který je zcela suchý a má dřevěnou podlahu.

Dávejte pozor! Nemůže být položen na podlahu. Je důležité, aby byl nad podlahou nadzdvižen o 30 cm.

Proč je to tak? Protože pokud se dostane do kontaktu s vodou, automaticky se zahřeje na teplotu 300 ° C. A vzhledem k tomu, že ve skladu mohou být hořlavé materiály, může se vše změnit na oheň.

Práškové mleté ​​vápno se získává v důsledku broušení komického materiálu ve speciálních kulových mlýnech. Kompozici se přidá popel a struska. Aniž by se tento typ přísad je rozdělena do 3 stupňů, a s přísadami v prášku 2. Výhodou je, že při přidávání kapaliny, kterou je podobný sádry: Těsto se nejprve získá, a vše začíná tuhnout po půl hodiny.

Hydrát vápna nebo vláken je materiál, který prošel procesem zániku v závodě. Vypadá to také jako bílý prášek. Současně by vlhkost neměla být vyšší než 5%, hustota - 400-4500 kg / m3. Hotový materiál je rozdělen do dvou tříd. Uskladnění se uskutečňuje v bunkru, jamce nebo nějakém druhu nádrže. Jsou přepravovány hromadně, pomocí nosičů cementu, kontejnerů nebo papírových pytlů.

Když mluvíme o vápencovém testu, vypadá to jako pasta, jejíž hustota je 1300-1400 kg / m3. Získává se zhášením paušálního materiálu s přebytečnou tekutinou. Dobře uhasený materiál, jehož velikost se zvětšila nejméně třikrát, se nazývá tučně. Stejné, které se zvýšilo ne méně než 2,5 krát, se nazývá hubená. Pokud jde o přepravu těsta a mléka, stane se to v cisternovém vozíku.

Kalení

Složení zkoušené vody a nejmenších částic vápna, které nejsou rozpuštěny. Jak se od něj voda odpařuje, roztok Ca (OH)2. Výsledkem je odstranění krystalů, které drží všechny části dohromady v jedné monolitické struktuře. To je důvod, proč těsto, chráněné před ztrátou vody, bude neomezeně zachovat svou plastičnost (nechopte, nestvrdněte).

Kalení vzdušného vápna je velmi dlouhý proces. Trvá to od 15 minut do hodiny. Ale proces může být zrychlen sušením směsi nebo přidáním sádry / cementu. Stojí za zmínku, že když se tekutina znovu přidá k vytvrzenému vápnu, opět se z ní stává plast. Při otevřeném vzduchu materiál reaguje s oxidem uhličitým, ve kterém se vytváří uhličitan vápenatý. Ne rozpouští ve vodě. Tento proces se nazývá karbonizace, při kterém se kapalina uvolní. V tomto ohledu je sádra nebo zdivo cihly na vápencovém roztoku vysušeno.

Dávejte pozor! Pro získání materiálu, který je odolný vůči vodě, popelu, TPP, půdní pemza a vysokopecní struska, se do ní zavádí.

Když se vzduchové vápno vytvrdí, ukáže se, že jeho objem klesá a vzniká smršťování. Proto je důležité přidávat do směsi písek.

Specifikace materiálu

První věc, kterou chci zaznamenat, je průměrná hustota. Každý druh je jiný. Nehasené vápno má indikátory od 1,6 g / cm3 až do 2,9 g / m3. Vše závisí na teplotě a době trvání spálení. Pokud je 800 ° C, dostanete 1,6 g / cm3, a s prodlouženými popáleninami od 1300 ° C, 2,9 g / cm3. Pokud hovoříme o sypné hustotě ostatních druhů, pak ukazatele (kg / m3) bude:

 1. Ručně broušený vápno (volné) - 900-1100.
 2. Mleté (zhutněné) - 100-800.
 3. Hydrate pushenka (volně ložený) - 400-500.
 4. Hydrate pushenka, která je zhutněna - 600-700.
 5. Vápencové těsto - 1300-1400.

Plasticita

Když mluvíme o plasticitě, pak je to důstojnost materiálu. Plastnost je vlastností pojidla, která dodává požadovanou konzistenci řešení pro další pohodlí povrchové úpravy. Vzhledem k schopnosti materiálu zadržet vodu se plastičnost roztoku získá na nejvyšší úrovni. Je snadné pracovat, je jednoduše a rovnoměrně rozložen po povrchu s tenkou vrstvou, což vytváří vynikající přilnavost. Dokonce i v případě, že se použije na cihel nebo jiný porézní substrát, kapalina bude dobře zachována ve vápencovém roztoku.

Schopnost zadržet vodu a potřebu vody

Tyto ukazatele jsou poměrně vysoké a přímo závisí na tom, jaký druh je a jaká je disperze hmotných částic. Vápenaté vápno jako prášek nebo těsto má velmi vysoké rychlosti. Ale zemní nehasené vápno - nízké.

Vzduchové vápno - pevnost

A co síla řešení? Vše závisí na stavu tuhnutí. Při běžných teplotách se roztok z ochlazovaného materiálu tvrdě tvrdil a po měsíci má malou hodnotu 0,5 až 1,5 MPa. Při hydratovaném vytvrzení kompozice s nehaseným vápnem je po 28 dnech možné získat index 2-3 MPa. V případě autoklávovaného kalení se získá hustý beton s indikátorem 30-30 MPa a více.

Odolnost vůči mrazu a vodě

Vápencové roztoky - mají dobrou odolnost vůči vzduchu. Ideální podmínky pro vytvrzení roztoku v suchém prostředí. To vše díky procesu karbonizace, který jsme diskutovali výše. Čím aktivnější jsou, tím větší odolnost materiálu proti námrazě a vodě. Roztok, který ztuhl při běžné teplotě, ztratí svou pevnost za silné vlhkosti. Zvláště při častém mrznutí a rozmrazování kapaliny.

Závěr

Vápno je univerzální materiál, který se používá v různých oblastech našeho života. Našla uplatnění iv zahradnictví. Není divu, že materiál byl použit našimi prarodiči. Pouze pokud pracujete s vápnem, nezapomeňte: je to silná alkalická látka! Při práci s ním chránit pokožku, obličej a dýchací cesty. A pak se nebojíte jeho vlivu.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

16 − = 7

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map